Symbio Access devices - PC a Kompenzační pomůcky pro zrakově postižené

Logo iSymbio
SYMBIO Access devices s.r.o. Jana Růžičky 1165/2A, 148 00 Praha 4 Telefon: +420 739 094 745 E-mail: info@isymbio.cz

Braillské řádky B.note

Braillské řádky francouzské společnosti Eurobraille mají na českém trhu dlouhou tradici v podobě modelu Esys, který si v řadách nevidomých uživatelů braillova písma získal značnou oblibu. Z jeho hlavních předností můžeme vyzdvihnout zejména nízkou cenu, vysokou odolnost a autonomní funkce, umožňující užívat řádek i samostatně, tedy bez nutnosti připojení k počítači, nebo mobilnímu zařízení.

Novinka B.note daný koncept ještě rozvíjí a posouvá na zcela novou úroveň. B.notenově nabízí pokročilý správce souborů, možnost čtení textových dokumentů celé řady formátů a mnoho dalších praktických i užitečných funkcí. Velké změny byly provedeny i na hardwarové úrovni, především klávesnice se dočkala značného vylepšení a rovněž způsob navigace byl přepracován tak, aby byl ergonomičtější a umožňoval dosažení vyšší efektivity při práci se zařízením.

Pro hladký běh aplikací a celého prostředí byl u B.note použit operační systém Linux, jež poskytuje velký prostor a řadu možností pro budoucí rozšiřování jeho funkčnosti na softwarové úrovni.

B.note nabízí možnost připojení přes USB a BlueTooth. BlueTooth připojení podporuje až čtyři zařízení najednou, mezi kterými se lze rychle přepínat dle potřeby - např. notebook, tablet a mobilní telefon.

Vestavěná baterie zajišťuje provoz na jedno nabití po dobu více než 15 hodin, díky USB C a podpoře standardu Power delivery 2.0 je pak nabíjení velmi rychlé - 30% úrovně nabití lze dosáhnout už za 25 minut, 80% za 90 minut.

Varianty

V závislosti na potřebách uživatele je možné vybírat ze třech konfigurací:

  1. B.note Standard - je nejvybavenější, nabízí veškeré funkce (klávesnice, USB, BlueTooth, poznámky, správce souborů). Je možné vybýrat ze dvou velikostí, a to 20 nebo 40 znaků.
  2. B.note Basic - neobsahuje interní funkce, lze použít jen s odečítačem obrazovky přes připojení USB. Nabízen ve variantě 40 znaků.
  3. B.note Light - je vybaven interními funkcemi, avšak neobsahuje klávesnici, slouží tedy jen ke čtení výstupu odečítače, nebo dokumentů v interní aplikaci Poznámky. Nabízen ve variantě 40 znaků.

Ovládání a kompatibilita

B.note je kompatibilní s nejrozšířenějšími odečítači obrazovky na našem trhu a to Jaws, NVDA, super nova, Voiceover, talk-back / braille-back, brltty a orca. K ovládání lze použít směrová tlačítka umístěná na každém konci B.note nebo navigační kurzorové klávesy, které mají dvě úrovně stisku a tak je možné jim přiřadit různé funkce v závislosti na preferencích uživatele. Toto se hodí zejména při čtení dlouhých textů, kdy je možné pro posun o délku displeje na místo směrových tlačítek využít právě navigační kurzorové klávesy, čímž se čtení značně zrychlí a je plynulejší. Braillská klávesnice obsahuje deset tlačítek - osm braillských bodů, backspace a mezerník. Slouží nejen pro zápis braillských znaků v 6 nebo 8 bodovém formátu, ale také k pokročilému ovládání odečítačů obrazovky či interních aplikací s použitím klávesových zkratek. Jednotlivé klávesy jsou velké, oválné a poměrně výrazně vystupují z těla zařízení, což zajišťuje pohodlné ovládání i uživatelům s horším hmatem či problémy s motorikou.

Interní aplikace

Správce souborů

Umožňuje organizovat data v rámci vnitřní paměti zařízení, nabízí funkce jako vytváření souborů a složek, kopírování, přesouvání, přejmenování, komprimace / dekomprimace, vytváření záloh, koš atd.

Textový editor

Umožňuje číst, vytvářet a editovat dokumenty, Otevírá soubory formátů: .txt, .mbe, .docx, .xlsx, .odt, .pdf, .brf, .epub .rtf. Dokumenty lze číst jak v počítačovém bodovém písmu, tak i ve zkratkopisu, který se sice v Češtině nevyužívá, důležitý je ale např. v Angličtině, nebo Němčině. Z běžnějších funkcí obsahuje editor možnosti vyhledání a nahrazení textu, vytváření záložek, znovu / zpět, nebo třeba zobrazení statistik dokumentu. Velkou výhodou a předností B.note je funkce "předčítání textů" hlasovou syntézou. Tato funkce je velmi užitečná při čtení delších dokumentů včetně cizojazyčních. Textový editor si poradí i s matematickými výrazy, krom běžných aritmetických operací nabízí mimo jiného goniometrické funkce, statistické funkce a mnoho dalších.

Nastavení a přizpůsobení

V nastavení B.note můžeme měnit jazyk celého zařízení, použitou braillskou tabulku, chování navigačních kurzorů, režim klávesnice a celou řadu dalších parametrů.

Vlastnosti a parametry

Dodávané příslušenství

Ceník

B.note Standard 20 - 59 000 Kč
B.note Standard 40 - 99 000 Kč
B.note 40 light/basic - 82 000 Kč